ARCHIWUM

WOŁĄSEWICZA

 

www.wolasewicz.com

piotr@wolasewicz.com

 

Zobacz

„Drzewo Wołosiewiczów”

 

Nota biograficzna przygotowana przez Panią Beatę Dziekciowską

 

JERZY WOŁOSIEWICZ

 

Syn Wincentego i Bronisławy z Sawickich. Urodził się 27 czerwca 1922 roku w Warszawie. Uczył się w I Gimnazjum Miejskim, którego z powodu wybuchu wojny, nie zdążył ukończyć.

W 1939 r., gdy Wojsko Polskie zarekwirowało samochody na podwórzu jego rodzinnego domu, zgłosił się ( za zgodą rodziców) jako szofer. Przewoził wówczas, pod bombami, amunicję z Cytadeli na stanowiska oddziałów walczących w obronie Warszawy. W czasie okupacji uczęszczał do szkoły o kierunku technicznym (Wawelberga ?). Brał udział w pracy konspiracyjnej. Z wybuchem Powstania stawił się na zbiórkę Oddziału A.K. ( batalion "Pięść"). Widoczny jest na fotografii w książce: A.Borkiewicz, "Powstanie Warszawskie 1944", Warszawa 1964, ryc. po s.8, "1 sierpnia 1944, godzina 17, zbiórka batalionu "Pięść" na Cmentarzu Ewangelickim"- czwarty od lewej.

Walczył na Woli, potem w obronie Starego Miasta. Ranny w nogi, leżał w szpitalu "Pod Krzywą Latarnią" na Podwalu.  Jak wiadomo z relacji jednej z pielęgniarek, rany goiły się dobrze, ale w strasznych warunkach oblężenia, wywiązało się zapalenie płuc. Dnia 2 września, kiedy Niemcy zdobyli Stare Miasto, a Powstańcy wycofywali się kanałami, wyprowadzono ze szpitala rannych, którzy mogli się poruszać. Jerzego z powodu jego osłabienia nie można było z sobą zabrać. Niemcy ustawili rannych przy dawnych murach obronnych na Podwalu, naprzeciw ulicy Kilińskiego i tam ich rozstrzelali.

Ciała ani grobu Jerzego rodzinie nigdy nie udało się odnaleźć (na Powązkach znajduje się tablica pamiątkowa).

 

 

Strona główna